Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgimiz Haberler > Türkiyemizden Haberler

Türkiyemizden Haberler Yurtiçi Haberlerimiz


Cezaevleri Tıklım Tıklım, Hükümlü Sayısı 160 Bine Dayandı

Yurtiçi HaberlerimizKonu Bilgileri
Konu Başlığı
Cezaevleri Tıklım Tıklım, Hükümlü Sayısı 160 Bine Dayandı
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
29

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 14 Ocak 2015, 23:19   #1
Üye
Liich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Liich Asteroids Champion! Space Invaders Champion! Tetris Champion! Snake Champion! Breakout Champion! Flash Chess Champion! Dice Game Champion! Jelly Friend Champion! Green Snake Mania Champion! Archers Duty Champion! Bamboo Trekking Champion! Jack Run Champion! Alien VS Robots Champion! Angry Faic 2 Champion! Flappy Bird 2 Champion! Funny Pets Champion! Beaned Champion! Acne Be Gone Champion! Archery Master Champion! 13 Days After Champion! Dragon Princess Champion! Assault Echelon: Warehouse Champion! Jolly Jong 2 Arcade Champion! Big Hero 6 Fly Adventure Champion! Cyber Chaser Champion! Chaos Faction 2 Survival Champion! Crest Breakout 2 Champion! Bubble Trouble Champion! Catapon Champion! Bomber Invaders Champion! Athens Treasure Champion! Joops Champion! Disco Bowling Champion! Gluey 2 Champion! Alchemy Swap Champion! Desert Hunter Champion! Immense Army Champion! Hell Archery 2 Champion! Duck Tub Battle Champion! Air Hockey Champion! Booa Jumper Champion! Alien Bounce Champion! Bomboozle 3 Champion! Space Carrer Champion! LT. Fly II: The Kamikaze Rescue Squad Champion! Rat Fishing Champion! Wrath of Zombies Champion! Santa's Showdown Champion! Zombie Takedown Champion! Urban Unrest Champion! Zombo Buster Rising Champion! Super Sonic Diamonds Pick Champion! Ring Pass Not Champion! Royal Guard Champion! Super Shiny Head Champion! Robobomber Champion! Run Bird Run Champion! PacmanClassic Champion! Shellshock Match 3 Champion! Lumidisk Champion! Rock N Roll Champion! Super Julio 2 Champion! Knight Mighty Run Champion! Pick Up Sticks 3D Champion! The Intergalactic Bounty Hunter Champion! Sweet And Bad Champion! Star Bores Episode One Champion! Formula Racing Champion! Ice Cream Racing Champion! Hong Kong Ninja Champion! 1001 Arabian Nights Champion! Building Demolisher Champion! Battle Bugs Attack Champion! Cops And Burglar Champion! Caribbean Admiral Champion! Bittu Bomber Champion! Bomb It 3 Champion! Pencil Panic Extreme Champion! Kitts Kingdom Champion! Big Diamond 2 Champion! Mahjong Dark Dimensions Champion! Soccer Star Champion! Bobulous Champion! Bubble Slasher Champion! Diamond Detective Champion! Elemental Explosion Champion! Butterfly Arkanoid Champion! Fruit Legend Elimination Champion! Fruit Planet Champion! Blocks Cats Champion! Jewel Search Champion! Jem Match 2 Mining Champion! Amazing Dare Dozen Champion!
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Cezaevleri Tıklım Tıklım, Hükümlü Sayısı 160 Bine Dayandı

Cezaevleri Tıklım Tıklım, Hükümlü Sayısı 160 Bine Dayandı

Adâlet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre 355 ceza ve infaz kurumunda, yüzde 8 artışla 159 bin 396 tutuklu ve hükümlü bulunuyor.


Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün 5 Ocak 2015 verilerine göre 355 ceza ve infaz kurumunda, 2014'ün ilk ayına göre yaklaşık yüzde 8 artışla 159 bin 396 tutuklu ve hükümlü bulunuyor.

"CEZALARIN ARTMAMASI ÇÖZÜM OLARAK DEĞERLENDİRİLMEMELİ"

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem, suçlulukla mücadelede ceza hukukunun son çare olarak görülmesi gerektiğini kaydetti. Erdem, son yıllarda yeni açılanlara rağmen cezaevlerinin tıklım tıklım dolduğunu belirterek, "Cezaevindeki hükümlü ve tutuklu sayısı, hiçbir zaman gerçek suçluluk oranını göstermez. Devlet, ceza hukukuna ilişkin düzenlemeler yaparken neyi hedeflediğini öngörmeli. Devletin, en az 10 yıllık bir suç önleme politikası olmalı. Nasıl enflasyonu aşağı çekmek için tahminlere göre politikalar üretiliyorsa, aynı şey suçla mücadele için de uygulanmalı. Bugün alınan önlemlerin, kısa sürede sonuç vermesini beklenmemeli. Suç öncesi aşamada da önleyici politikalar geliştirilmesi lazım. Güvenlik, eğitim, her türlü tedbir bunun içinde olmalı ancak tek başına polisiye tedbir ya da cezaların arttırılması çözüm olarak değerlendirilmemeli." dedi.

2014'ÜN İLK AYINDA YÜZDE 8 ARTIŞ OLDU

Ülke genelindeki 355 ceza ve infaz kurumunda, yeni yılın ilk günlerinde, 2014'ün ilk ayına göre yaklaşık yüzde 8 artışla 159 bin 396 tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Bunların bin 986'sı çocuk, 151 bin 655'i erkek, 5 bin 755'i ise kadınlardan oluşuyor. Cezaevlerinde en fazla, genç ve orta yetişkin olarak adlandırılan 21-39 yaş arası 100 bin 890 kişi bulunuyor. 18-20 yaş arası 7 bin 638, en az kişi sayısı olan yaş grubunu oluşturan 80 yaş üstü ise 133 kişi cezaevlerinde yatıyor. 2014 Aralık başı verilerine göre 156 bin 707, 2013'te 144 bin 178, 2012'de 136 bin 20, 2011'de 128 bin 604, 2010'da ise 120 bin 814 kişi cezaevlerinde bulunuyordu.

"SUÇ AZALMAYIP CEZA UZAYINCA İÇERİDE GEÇİRİLEN SÜRE UZUYOR"

Dekan Erdem, yaptığı açıklamada ceza hukukunun suçu önlemedeki rolünü hiçbir zaman inkar etmediklerini ancak çok da abartılı bir rol verildiği zaman kolaycılığa götüreceğini kaydetti: "Bu yaklaşım, sorunu bütün boyutlarıyla görme imkanını ortadan kaldırıyor. Cinsel suçlar, uyuşturucu ve hırsızlıkla ilgili suçların cezaları arttırıldı son olarak. 'Suçların cezaları artarsa önlenebilir' diye bir bakış açısı oldu ancak birebir suçluluk oranlarına yansımadığını görüyoruz, yeteri kadar azaltmadı. Bunun cezaevlerine yansıması da fazla oluyor. Suç azalmayıp ceza da fazla olunca içeride geçirilen süre uzadığı için kapasitenin üzerinde bir doluluk yaratıyor. İnsanlar neden suç işler? Bunun cevabını verirsek, zannediyorum en önemli adımı atmış oluruz mücadele için. Toplumun suça karşı bilinçlendirilmesi bile azalma sağlayabilir. Telefon yoluyla dolandırıcılık ya da hırsızlık suçları örneğin, bu suçlar halkı bilinçlendirmeyle azaltılabilir."

"ÇEKİLEMEYECEK UZUNLUKTA CEZALAR OLMAMALI"

Ceza Kanunu'nda 30-40 yıla kadar cezalar olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Erdem, "Ancak bugüne kadar 30 yılını cezaevinde geçiren yalnızca bir kişi var. Çektiremeyeceğiniz ağırlıkta cezaları koyarsanız kanuna, sonuçta cezaevleri doluluk rakamları artacaktır. Yeni yasalar çıktı, tutukluluk süresiyle ilgili, serbest kalanlara rağmen kapasitede bir artış varsa mutlaka bunların üzerinde kapsamlı bir çalışma yapmak lazım. Avrupa'da, cezanın infazından sonra da hükümlüyü rehabilite etmeye yönelik çalışmalar var. Gönüllü kuruluşların ciddi çabaları var. Türkiye'de ne yazık ki yakınıyoruz, suçluluk artıyor diye ama rehabilite için gerekli politikaları oluşturma konusunda ciddi bir çabamız da yok. Koşullu Salıverme Yasası çıktı örneğin; çok önemli ama tek başına yeterli değil. Alternatif yaptırımlar uygulanması için gönüllü kuruluşların da aktif anlamda rol alması gerekiyor." şeklinde konuştu.

"AFFI GERÇEKÇİ BİR ÇÖZÜM OLARAK GÖRMÜYORUZ"

Suç öncesi ve sonrası için politika geliştirilmezse yapılanların o günü kurtarmaya yönelik çözümler olarak kalacağını ifade eden Erdem, "Aşırı doluluk, kısa vadede çözüme yönelik olarak affı Türkiye'de her zaman tartışılır hale getirir. Biz hiçbir zaman affı, gerçekçi bir çözüm olarak görmedik. İnsanların af beklentisi olmamalı, cezayı mutlaka çekeceğini bilmeli. Afların yol açtığı tahribatlar çok daha büyük oluyor. Kısa vadede kapasite sorunu çözülmüş olarak görünebilir ama kısa sürede üzerine eklenerek geri dönüyor, toplumu yaralayan sonuçları da olabiliyor. 'Ben nasıl olsa bir şekilde kurtulurum' düşüncesini yaratırsanız, tehlike orada başlıyor. Cezaların caydırıcı olması, mutlaka ağır olması demek değildir. Caydırıcılık, mutlaka çekileceğinin bilinmesiyle mümkün olur. Bu algının mutlaka topluma yerleşmesi lazım." dedi.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün 5 Ocak 2015 verilerine göre Türkiye'de ceza ve infaz kurumlarında durum şöyle:

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLERİN EĞİTİM DÜZEYLERİ

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin eğitim düzeylerinde en büyük grubu, ilkokul mezunlarının 65 bin 88 kişiyle oluşturdukları görülüyor. Okuma yazma bilmeyen ya da bilip de ilkokul mezunu olmayan 12 bin 737 kişi bulunuyor. Yüksekokul ya da fakülte mezunu 4 bin 49, yüksek lisans ya da doktora mezunu ise 91 kişi cezaevlerinde.

EN ÇOK HIRSIZLIK SUÇLUSU VAR

Tutuklu ve hükümlülerin işlediği ileri sürülen suç türlerine bakıldığında ise en fazla hırsızlık olduğu dikkat çekiyor. 33 bin 646 tutuklu ya da hükümlü hırsızlık suçundan cezaevlerinde bulunurken onları sırasıyla 27 bin 680 kişi ile uyuşturucu, 27 bin 368 kişi ile adam öldürme, 18 bin 729 kişi ile yaralama, 18 bin 570 kişi ile yağma veya gasp suçlamalarıyla yatanlar izliyor.

MARMARA BİRİNCİ, EGE İKİNCİ

Cezaevlerinde yatanların coğrafi bölgelere göre dağılımında Marmara 44 bin 835 kişiyle birinci, Ege 25 bin 664 kişiyle ikinci, Akdeniz 23 bin 571 kişiyle üçüncü, İç Anadolu 22 bin 151 kişiyle dördüncü, Karadeniz 19 bin 509 kişiyle beşinci, Güneydoğu Anadolu 13 bin 532 kişiyle altıncı sırada yer alırken son sırada ise 10 bin 134 kişiyle Doğu Anadolu bulunuyor.

KAPASİTENİN DOLMASINA 4 BİN KİŞİ KALDI

Türkiye'de 5 Ocak 2015 tarihi itibariyle 291 kapalı, 53 müstakil açık, 5 kadın kapalı, 1 kadın açık, 3 çocuk kapalı ceza infaz kurumu ve 2 çocuk eğitimevi olmak üzere toplam 355 ceza infaz kurumu bulunuyor. Bu kurumların toplam kapasitesi 163 bin 129 kişi. Yine 5 Ocak 2015 verilerine göre bu kurumlarda 159 bin 396 tutuklu ve hükümlü bulunduğu düşünüldüğünde, kapasitenin tamamen dolmasına yalnızca 4 bin kişi kaldığı dikkat çekiyor.

Sondakika

»Cezaevleri Tıklım Tıklım, Hükümlü Sayısı 160 Bine Dayandı - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
160, bine, cezaevleri, dayandi, hukumlu, sayisi, tiklim

Seçenekler
Stil


Saat: 18:34

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git