ForumSevgisi.Com

ForumSevgisi.Com (http://www.forumzirve.net/register.php/)
-   Vücut Ve Cilt Bakımı (http://www.forumzirve.net/register.php/65-vucut-ve-cilt-bakimi/)
-   -   Göz Çevresi Bakımı (http://www.forumzirve.net/register.php/vucut-ve-cilt-bakimi/46198-goz-cevresi-bakimi.html)

ForumSevgisi 27 Temmuz 2015 23:52

Göz Çevresi Bakımı
 
Göz çevresi aynı zamandahttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png yüzümüzün en nazik ve en zayıf bölgesidir. Dış etkenlere karşı aşırı duyarlı olan bu bölge yıpranmaya müsaittir. Özellikle güneşten çok etkilenir. Çünkü göz çevresindeki deri yüzün diğer kısımlarından 7 kat daha incedir. Kas yapısı da zayıftır. Göz çevresini saran ve o bölgeyi gergin tutan sadece bir tek yuvarlak kas vardır.

Göz çevresi için bakım ürünleri
Yüzümüze sürdüğümüz kremler ya da maskeler göz çevresindeki ince deri için uygun değildir. Göz çevresini nemlendirirken de temizlerken de fazla yağlı olmayanhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png tahriş etmeyen ve anti allerjik özel ürünler kullanmamız gerekir. Çok yağlı ve aşırı besleyici kremler bu nazik deriye tozların yapışmasına neden olup yağ butonlarına yol açarlar. Ama uygun kremlerhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png göz çevresini nemlendirir ve elastikiyetini korumasına yardım eder. Gözaltı kremlerini kullanmaya ne kadar erken başlanırsahttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png o kadar iyidir. Kırışıklarınızhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png göz altı morluklarınız varsa AHA'lı ve K vitaminli ya da bileşiminde östrojen bulunan kremleri kullanabilirsiniz. Göz kremlerini sürerken çok dikkatli olun. Kremihttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png parmak uçlarınızla yumuşak hareketler yaparak uygulayın. Göz makyajını temizlerken de aynı şekilde özen gösterin. Zorunlu olmadıkça suda erimeyen makyaj malzemeleri kullanmayın. Çünkü bunları ancak yağ bazlı ürünlerle çıkarabilirsiniz. Yağlı temizleyiciler ise göz çevresine zarar verir.

Yorgun ve şiş gözler
Sabah kalktığınızda gözleriniz şiş mi oluyor? Eğer uykusuz kaldıysanız ya da sabah çok geç kalktıysanız bu durum normaldir. Özellikle gece alkol aldıysanız gözlerinizin şişmesine hiç şaşmamak gerekiyor. Fazla kahve içiyorsanızhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png saatlerce televizyon seyrediyorsanız ya da bütün gün bilgisayar başında oturuyorsanızhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png yataktan şişmiş gözlerle kalkmak için elinizden geleni yaptığınızı söyleyebilirim! Yine de göz çevresinde bir parça buz gezdirerek rahatlayabilirsiniz. Özellikle yorgunluk ve uykusuzluğa bağlı oluşan şişkinlikler doğal kompreslere çok iyi cevap verirler. Örneğinhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png çiğ veya kaynamış maydanoz suyuhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png ıhlamurhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png zambakhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png yeşil veya siyah çaylarla yapılan kompresler göz çevresindeki yorgunluk belirtilerini sakinleştirirler. Eğer sorununuz kronik bir hale geldiyse ve ne yaparsanız yapın şiş gözlerle uyanmaktan kurtulamıyorsanızhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png kalp-damar sisteminde veya böbreklerde bir sorun var mı diye araştırmak gerekir. Bu durumda bir doktora görünün ancak hafif sporların size yardımcı olacağını da bilin. Yürümehttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png koşmahttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png bisiklet ve aerobik vücutta ödeme yol açan tuz ve toksinlerin atılmasını sağlarlar. Şişen gözleri makyajla kamufle etmek için ten renginizle uyumlu bir kapatıcı kullanabilirsiniz. Kapatıcıyı elmacık kemiklerinize kadar geniş bir bölgeye ince bir kat halinde sürün. Biraz koyu renkli bir far kullanın sonra da sadece üst kirpiklerinizi rimelleyin.

Gözaltı torbaları...
Gözaltı torbaları ayrı bir sorundur. Bunlar bazen yağ torbalarındanhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png bazen de göz altındaki kasın yıllarca kullanılmasında dolayı oluşur. Yorgunlukhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png uykusuzlukhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png gerginlikhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png düzensiz yaşamhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png alkol ve beslenme sorunları göz altı torbalarını arttırabilir. Bazı insanlarda bu torbalanma adet dönemlerinde belirginleşir. Göz altındaki torbalar kimi zaman böbrekhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png kalphttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png tiroid bozuklukları veya büyüme hormonu eksikliğinin belirtisi olabilir. Göz altındaki torbalar yağdan oluşuyorsahttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png lipoliz tedavisi veya operasyonla düzeltilmeleri mümkündür. Hafif yağ torbalanmaları var ise çevresine dolgu yapılarak görünüm düzeltilebilir.Özellikle orta yaş sonrasında göz altında oluşan bu torbalarhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png genellikle göz altındaki kasların yıpranmasıyla ilgilidir. Botox enjeksiyonu bu durumda çok etkilidir. Kasları rahatlatarak şişkinliği giderir.

Göz altındaki mor halkalar
Bu sorunun nedenihttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png göz altındaki derinin incelmesiyle görünmeye başlayan kılcal damarlardır. Görünümü düzeltebilecek en etkili kozmetik önlem ise 'lazer peeling'dir. İkinci sıradahttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png duruma göre kullanılabilecek dolgular gelir. Göz altı bir dolgu maddesi ile hafifçe yükseltilerek mor gölgeler giderilir. Gözaltı morluklarına karşıhttp://www.foruminci.net/images/smilies/virgul.png papatya veya lavanta çayları ile kompres yapmak size az da olsa yardımcı olur. Çiğ patates dilimleri de göz altındaki morlukları giderir.


Saat: 03:21