Forum Logo


Geri Git   ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Webmaster Bölümü > Webmaster Genel

Webmaster Genel Webmasterlıkla ilgili Her şeyin Paylaşıldığı Bölüm.


Dev java-4

Webmasterlıkla ilgili Her şeyin Paylaşıldığı Bölüm.Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Dev java-4
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
Görüntülenme Sayısı
87

Kullanıcı Etiket ListesiYeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20 Mart 2015, 23:25   #1
Düşmanlara inat Mücadeleye devam...
IDurDurBeni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
IDurDurBeni
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Ziyaretçilere Kapatılmıştır. Görmek için Kayıt Olmalısınız
Standart Dev java-4

Dev java-4

Bu konuda Class mantığını anlatıcam yeni başlayan arkadaşlara.Class lara başlamadan önce Bilmemiz gerek bir kaç şey var. Java dilinin nasıl bir dil olduğu..Java dili bilindiği gibi OOP yani object oriented programming türkçe haliyle nesneye yönelik programlamadili.Nedir bu nesneye yönelik programlama dili.Düşünenler düşünüyor “ nesneye yönelik nesneye yönelik hani nesne? Yoksa nesne de mi bir bilgisayar terimi” Tabiki de hayır.Bu programlar yazılırken tamamen insan çevresi ihtiyac duyduğu araçlar yani insan ihtiyaçları düşünülmüş.Nesne dediğimiz ise biziz.Yani çevremizdeki herşey yaşadığımız alan. Ben size bunu uzun uzun anlatmak yerine mükemmel şekilde anlatmış bir hocamın yazısından alıntı yaparak bu bilgileri size sunmak istiyorum.Unutmayın ki iyi bir programcı da bu bizim geçtiğimiz yollardan geçti. Şimdi size o kısa yazıyı sunuyorum..
Java'nın Tadı Sınıflarda Saklı
Pazar sabahları ne yaparsınız? Peki bir bilgisayar programcısı olsanız ne yaparsınız? Muhtemelen, cumartesi gecesinin sabaha kadar süren çalışmalarından başınızı kaldıramadığınız için, bütün gün uyumak isteyebilirsiniz. Ben çoğunlukla ve düzenli olarak, İstanbul Bostancı sahilinde çok erken saatlerde yürüyüş yaparım. Sabah 6 ile 7 arası inanılmaz bir huzur bulurum burada. Bir yandan denizden gelen tertemiz iyotlu hava, diğer yandan sessizlik, martı seslerinin ahengi ve göz kamaştırıcı güzelliği ile İstanbul boğazının Marmara denizi ile kucaklaşması. Matematikçi olmamın bana verdiği kazanımlardan birisi, etrafta olup bitenleri son derece felsefik inceleyebilme yeteneği. Sizde bilirsiniz ki tarihin en ünlü matematikçileri mantık, sosyoloji, felsefe, psikoloji gibi bilimlerle hep yakından ilgilenmişlerdir. Onlardan birisi olmayı çok isterdim gerçekten.


Herşeyden önce bir programcı pek çok zorlukla, hayatta karşılaştığından çok, programlarını yazarken karşılaşır. O nedenle, sağlıklı ve ruhsal açıdan huzurlu bir beden, onun bu zorlukları aşmasında en büyük yardımcıdır. Ben bu yürüyüşleri çoğunlukla kafamı boşaltmak, kendi dünyamda huzur bulmak ve gözümden kaçan ayrıntıları daha sağlıklı inceleyebilmek amacıyla yaparım. İşte bu sabahta o amaçla yapılan bir yürüyüşteyim.

Adımlarımı attıkça, ciğerlerime dolan nefis iyotlu deniz havası daha sağlıklı düşünmemide sağlıyor. Etrafıma baktığımda, her türden nesneyi daha berrak sezinleyebiliyorum. Nesne! O o! Bu lafı bana kim söyletti? Nesne...Nesne...Gerçekten de şöyle bir durdum ve etrafıma bakındım. Her yerim , ben de dahil olmak üzere nesnelerden oluşmaktaydı. Evrenin sahip olduğu gizemi ve mükemmelliği kimse inkar etmez. Çağımız boyunca ve gelecektede pek çok teknolojik, endüstüriyel, matematik yaklaşıma ilham kaynağı olmuş sistematikler içerir. Bu düşünceler ile tekrar yürümeye başladığımda, nasıl olduysa bir anda kendimi bilgisayar dillerinin gelişimini düşünürken buluverdim. Basic, pascal, C, Fortran vesaire... Sonra tekrar durdum. Aklıma C++,Java,C# gelivermişti birden bire. Hepside nesneler ile uğraşan, nesneler üzerine kurulu yapılara sahipti. Hepside Nesneye Dayalı Programlama dillerindendi.

Nesne kavramını, günümüz modern programlama dillerine kim yerleştirmiş ise eminimki benim gibi bir yürüyüş sırasında bunu yapmıştır diye düşünüyordum. Bir anda kendimi Yazılım Mimarları gibi düşünürken, ayağımı yere sürtüp tepe taklak tabir yerinde ise iki seksen yere uzandım. Allahın tokatı yoktur derler. Neyseki kendime gelmiştim. O adamların tırnağı bile olmak büyük bir onur olurdu sanırım. Evet sonuç itibariyle sabahları bu kadar erken yürümemin nedeni buydu. Tökezleyip düştüğümde etrafta kimsenin olmayışı...Sonuç itibariyle geriye dönüp baktığımda, hem programlama dillerinin nesneye dayalı hale gelmesi ile, yaşamımızın ekosistemini örnek alarak ne kadar büyük üstünlükler sağladığını düşünüyor, bir yandanda ne kadar uzağa yürümüşüm şimdi nasıl geriye dönecem diye veryansın ediyordum. Aklıma her zaman olduğu gibi parlak bir fikir geldi. Dönüşte çevremdeki nesnelerin programlama dillerindeki etkilerini düşünecektim.

Çevremizde ne kadar çok nesne var. Çiçekler, böcekler, insanlar, arabalar, otobüsler, kuşlar, taşlar, kayalar...Bu liste o kadar kabarıkki saymaya kalkmak bile sonsuzlukla çarpışmak gibi bir şey olsa gerek. Her nesnenin belli bir takım özellikleri, işlevsellikleri ve hatta amaçları var. Bazı nesneler bir araya gelerek başka yeni nesnelerin doğmasına neden olurlarken onlara bir takım ortak özelliklerinide veriyorlar. Aynı insanların bir araya gelerek evlenmesi, çocuk sahibi olması ve çocuklarına kendi özelliklerinden bir takım kalıtımlar bırakması gibi. Bazı nesneler kendi içinde kapalı, sahip olduğu değerleri değiştirilemeyen ama gözlemlenebilen türden. Bazı nesneler ufak değişikliklere uğrayarak başka nesnelere ilham kaynağı olmuşlar. Bu çeşitlilik altındaki tüm neselerin ortak özelliklerini bir arada düşünmek ve bir kenara koymak onları bu ortak niteliklerine göre sınıflandırmaktan başka bir şey değil.

Otomobilleri bir sınıf altında düşünebiliriz. Her otomobil 4 tekerlekli, motoru olan, ileri geri hareket edebilen, direksiyona sahip ve benzinle çalışan, gaza basıldığında viteste ise hareket eden, frene basıldığında duran ve bunlar gibi pek çok ortak özelliğe ve işleve sahip olan birer nesne. Ama bu sınıfa ait tüm nesneler bir birlerinden farklı olabileceği gibi birbirlerinin aynısıda olabilir. Otomobil firmalarının arabalarını düşündüğümüzde, hepsinin farklı özelliklere sahip ama temel işlevsellikleri neredeyse aynı olan nesneler olduklarını söyleyebiliriz. Hatta üretim hattından yeni çıkmış tüm gri renkli opel vectra 1.6'lar motor seri numaraları hariç birbirlerinin aynısı olan nesnelerden oluşan bir nesne koleksiyonundan başka bir şey değildir.

İşte gerçek hayattaki nesnelerin bizler için anlamı ve önemi neyse, nesneye dayalı bir programlama dili içinde nesnelerin anlamı o derece önemlidir. Herşeyden önce, bu dillerde bütün kavramlar, nesnelere ve dolayısıyla bu nesneleri oluşturmak yada örneklemek için kullanılan sınıflara bağlıdır. Düşünün ki object sınıfı değilmidir C# dilinde ve hatta Java'da en üst sınıf. Java programlama dilide tam anlamıyla nesneye dayalı bir dil. Dolayısıyla nesneleri kullanan bir dil. Nesneleri, sahip oldukları özellikleri, değerleri ve işlevleri ile kullanan bir dil. Bu düşünceler eşliğinde geri dönüş yolunu tamamladım. Artık eve dönme vaktim gelmişti. Şu andan sonra yapılacak en güzel şey, eve gitmek sıcak bir duş almak ve Pazar sabahının gazetelerini okuyup güne merhaba demekti. Ama ne yazıkki böyle olmamıştı. İçimdeki korkunç öğrenme açlığı, gazete yerine Java ile ilgili kaynakları araştırmama neden oldu. Ama her zaman olduğu gibi yanımda sıcak bir kahvem vardı.


Uzun süre camdan dışarı bakarak sınıfların yerini düşündüm ve onları daha iyi anlamaya çalıştım. Gerçektende Javada'da diğer nesneye dayalı programlama dillerinde olduğu gibi herşey sınıflar üzerine kurulu idi. Dolayısıyla sınıfları çok iyi kavramak programlama dilini öğrenirken yaşadığım süreçte çok ama çok önemliydi. Önemli olan sadece sınıfların nasıl yazıldığını öğrenmek neleri ihtiva edeceğini bilmek değildi. Sınıfları en uygun şekilde, en etkin ve verimli şekilde kullanabilmekte çok önemliydi. Söz gelimi, bu gün .net dilinde, veritabanlarındaki veriler ile çalışmak için inanılmaz kabiliyetli ve yetenekli sınıflar vardı. Java içinde bunların benzerlerini yazmak istememiz bu tip sınıfları tasarlamamız anlamına geliyordu. Veya veritabanlarından okuduğumuz veri satırlarını düşünelim. Bunları birer sınıf nesnesi olarak uygulamamıza yerleştirmek , işlemlerimizi dahada kolaylaştırmazmıydı. Veritabanına bağlanır istediğimiz satıra ait verileri uygun bir sınıf nesnesine aktarır ve bunları tekrar veritabanına gönderinceye kadar bağlı olmak zorunda kalmazdık. Aynı DataSet kavramı gibi. Ama daha sade, daha kolay ve belkide daha etkili.

Elbette Java dilinde veritabanları ile ilgili ne tür işlemler yapabileceğimi ne tür kabiliyetlere sahip olduğumu şu an için bilmiyorum ama ileride bunları öğrenmek içinde can atıyorum. Ama şu an için yapacağım sınıfların nasıl oluşturulduğunu ve kullanıldığını anlamak olucak. Java dilini öğrenmeye devam ettikçe sanıyorumki sınıf kavramını çok daha iyi kavrayacağım. Gerçi, bu kavrama C# dilinden oldukça aşine ve hakimim. Ama Sun'ın belkide bilmediğim sürprizleri vardır bu konuda. Neyse deneyip göreceğiz. Normalde kendimce bu kadar çok konuşmam. Aslında daha az söz ve daha çok hareket taraftarıyımdır. Eeee atalırımız ne demiş; nerde hareket orda bereket. Tipik bir uygulamacı işte. O bakımdan makinemin başına geçip ilk sınıfımı yazsam iyi olucak sanırım.

»Dev java-4 - www.ForumSevgisi.Com 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks

Etiketler
dev, java4

Seçenekler
Stil


Saat: 19:34

Yasal Uyarı Forum

ForumSevgisi.Com, paylaşım sitesidir.Bu nedenle yazılı, görsel ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenmektedir.Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazılı, görsel ve diğer materyalleri 48 saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Gerekli Şikayet Bildirimleri "Bize Yazın" kısmından yapabilirsiniz.
Telif Hakları vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Bu forum, en iyi 1366 x 768 ekran çözünürlüğünde Mozilla ve Chrome ile görüntülenebilir.
www.ForumSevgisi.Com © 2014-2016

Facebook Twitter YouTube YouTube YouTube YouTube DMCA.com Protection Status
Forum Forumlar Forum Sitesi Ask Forumu Etiket Sitemap
Yukarı Git