ForumSevgisi.Com

  ForumSevgisi.Com > ForumSevgisi Webmaster Bölümü > Webmaster Genel

Webmaster Genel Webmasterlıkla ilgili Her şeyin Paylaşıldığı Bölüm.


Java ile neler yapılabilir?

Webmasterlıkla ilgili Her şeyin Paylaşıldığı Bölüm.


Java ile neler yapılabilir?

ForumSevgisi Webmaster Bölümü Kategorisinde ve Webmaster Genel Forumunda Bulunan Java ile neler yapılabilir? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Java ile neler yapılabilir? Java ile neler yapılabilir ? Java sadece World Wide Web için sevimli, eğlenceli uygulamaları yazmak için ...

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil

Okunmamış 20 Mart 2015, 22:28   #1
Durumu:
Çevrimdışı
IDurDurBeni
Düşmanlara inat Mücadeleye devam...
IDurDurBeni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Arastirmaci
Üyelik tarihi: 12 Mart 2015
Mesajlar: 164
Konular: 95
Beğenilen: 49
Beğendiği: 64
www.forumsevgisi.com
Standart Java ile neler yapılabilir?

Java ile neler yapılabilir?

Java ile neler yapılabilir ?
Java sadece World Wide Web için sevimli, eğlenceli uygulamaları yazmak için değil. Java genel amaçlı, yüksek düzey programlama dili ve güçlü yazılım platformudur.
Java diliyle projeler diğer programlama dillerine göre daha kolay, sağlıklı ve esnek şekilde yapılması mümkün olur.
Java ile herşey yapılabilir ve her yerde çalışır, peki bu ne anlama geliyor ? Örneğin Java ile Windowsda yazdığımız kod hiç değiştirmeden Linux'ta aynı şekilde cep telefonunda çalışır.Java ile Windows pogramları, bulaşık makinası yazılımı, uçak yazılımı gibi birçok yazılım yapılabilir.

Java, günümüzde 4,5 milyarı aşkın aygıta güç katmaktadır; bu aygıtlar arasında şunları sayabiliriz:

- 800 milyon bilgisayar
- 1,5 milyar cep telefonu ve diğer mobil aygıtlar
- 2,2 milyar akıllı kart
- Dekoderler, yazıcılar, Web kameraları, oyunlar, araçlar için yol bilgisayarları, sayısal loto bayileri, tıbbi cihazlar, otopark ödeme noktaları ve diğerleri.

Java'nın kullanım alanları:

Applet'ler,

Bir web sayfası içerisinde çalışabilen görsel Java bileşenlerine 'applet' denir. Bir web sitesinden client'a .html veya .gif dosyası gibi indirilir ve browser tarafından çalıştırılır. Client'ta çalışması nedeniyle kullanıcıyla çabuk etkileşim kurabilmektedir. Server'da çalışan CGI ve benzeri programlar her işlemde server'a gidilmesini gerekli kılmaktadır. Bu da bandwith'i sınırlı client'lar için ciddi bir sorun olmaktadır. Özellikle game ve chat gibi uygulamaları da applet hemen hemen tek mantıklı seçenek olarak durmaktadır.

Servlet'ler,

Server makinelerinde bir application server içerisinde çalıştırılabilen program modüllerine 'servlet' denir. Bunlar bağımsız application değildirler ve yüklenmeleri, çalıştırılmaları ve gerektiğinde devreden çıkartılmaları bir application server tarafından yapılır. Bir URL olarak çağrıldıklarında, varsa kullanıcıdan gelen parametreleri alıp çalışırlar ve çıktı olarak da HTML üretirler. Bir dosyada 'statik' olarak bulunan HTML'in client'a aktarılması yerine HTML'in 'dinamik' olarak (real time'da) üretilip output'a basılması söz konusudur.

Application'lar,

Java'nın önce Applet'lerle sonra da Servlet'lerle gündeme gelmesi, onun sanki normal bir programlama dili olarak kullanılamayacağı gibi bir izlenim yaratmamalıdır. Java'nın internet'e en uygun dil olması, internet dışındaki uygulamalarda kullanılamayacağı anlamına gelmez. Bir ortamda Java platform'u yüklüyse her tür işlem için Java application'u çalıştırılabilir. Ancak, herhangi bir makinede bir Java programı çalıştırılabilmesi için JRE (Java Runtime Engine - Java Çalışma-Zamanı Motoru) bulunmalıdır. Bir çok işletim sistemi Java'yla birlikte gelmekte veya kurulurken Java'yı tercihe bağlı olarak yüklemektedir. JRE yaklaşık 10 MB yer kapladığından ve çok çabuk kurulduğundan CD ile dağıtılan programlarla birlikte de verilebilmektedir.

Micro Edition,

Java'nın kullanım alanlarında biri de el cihazlar veya çeşitli makinelerdir. Bunlarda Java'nın micro edition'u çalışır. Standart Java'dan farklı olan bu edition, bazı ek class'lar içerdiği gibi bazı standart kütüphaneleri de içermez. Dilde de bazı farklar vardır. Örneğin kesirli sayılar micro edition'da yoktur. Bunların dışında Java'nın temel çalışma biçimi aynıdır. Bir server veya başka bir kaynaktan aplication yükleyip çalıştırmak applet benzeri olan midlet class'larıyla yapılır. Java'yı destekleyen cep telefonları, buzdolapları, arabalar bulunmaktadır. Yakın bir gelecekte Java'nın kullanım alanının daha da yaygınlaşacağını düşünülmektedir.

Enterprise Edition,

Server'larda, işletmelerin network'lerinde e-ticaret, mail, kullanıcı sistemi gibi bir çok işlemi desteklemek üzere çeşitli kütüphanelerle donatılmış bir başka Java versiyonu daha vardır : Enterprise Edition. Bu edition standart Java artı dağıtık işlemler için bazı kütüphaneler içermektedir. Değişik veritabanı ve e-ticaret çözümü üreten firmalar için bir standart teşkil ettiğinden, Java'nın platform bağımsızlığı yanında, yazılım üreticilerinden bağımsız sistem kurulabilmesini de sağlamaktadır. Firmayı tek bir işletim sistemine veya yazılım üreticisine bağımlı olmaktan kurtarmaktadır. Sisteme entegre bir ürün başka bir şirketin yaptığı ürünle rahatlıkla iletişim kurabilmekte, bir sistem yerine diğeri çok kolay yerleştirilebilmektedir. Bir çok büyük veritabanı ve e-ticaret yazılımı üreticisi Java enterprise edition'u desteklemektedir.
---------------------------------
Cep Telefonu Programlama 1

90' li senelerin ortalarinda Sun Microsystems mühendisleri bir çok embeded cihaz üzerinde calisabilecek tek bir platform daha dogrusu ara katman yapmayi amaçlamislardi ve bu amaçla Java diye bir dil ortaya çikardilar bu platform ara katmanda dili o makineye ait calistiralabilir koda çeviriyordu. Ancak internetin ve çalistirma ortamlarinin genislemesiyle bu platforma bilgisayar ortamlarinda da ihtiyaç duyuldu. Java gitgide appletler, servletler ve J2EE mimarisi ile enterprise ortamda yer göstermeye basladi. Yani tek bir uygulamayi Windows, Linux, Unix, Solaris vs... farki olmadan her ortamda sorunsuz olarak çalistirabilecektik ki bu uygulamalar bizim sirketimizi belkemigini olusturan ERP vs... uygulamalar olacakti.

Ancak yillar olayi tekrardan tersine çevirdi özellikle mobil cihazlarin gelismesi Java' yi yine bu embeded ortamlarda ihtiyaç duyulur hale getirdi. Bu sebeple basta J2ME (Java Micro Edition) olmak üzere Java Card, Java TV vs... platformlar ortaya çikarildi. Bu örnekler git gide çogaliyor Java ile bu gün buzdolabi, televizyon, cep telefonu, akilli kartlar, Lego oyuncaklari vs... programlanabiliyor.

Biz bu bölümde embeded ortamlarin en önemli ayagini olusturan J2ME mimarisini inceleyecegiz. Bu gün dünya üzerinde 550 milyon Java destekli cep telefonu mevcut ve 38 üretici ile hizli bir sekilde yoluna devam ediyor. Cep telefonu pazarinda .Net e karsi %98 gibi bir pazar üstünlügü olan Java özellikle Nokia, Sony-Ericsson, Siemens, Motorola gibi üreticilerinde destegiyle pazarini git gide büyütüyor. Bu pazar oldukça dikkat çekici olmakla birlikte piyasada büyük bir açik olusuyo özellikle mobil uygulama ve uygulama gelistirici sikintisi git gide artiyor.

Aslinda böyle bir sikinti olmasina karsin Java ile bu tarz mobil uygulamalar gelistirmek oldukça kolaydir. Özellikle yeni versiyon J2ME ile gelen Midlet 2.0 mimarisinde bir çok yeni kütüphane geldi. Oyun gelistirmek için Game Api, media servisleri için Media Api gibi kütüphaler vardir tabi bunun haricinde pki, socket vs... gibi arti özellikler de sunmaktadir.

Bu gün piyasada iki tür Java destekli telefon bulunmaktadir bunlar Midlet 1.0 ve Midlet 2.0 olarak ayrilabilir. Eger Java destekli bir telefon almayi düsünüyorsaniz Midlet 2.0 destekli olmasina dikkat edin.

J2ME ayrica konfigirasyon olarakta ayrilmaktadir. Bunlar CDC (Connected Device Configiration) ve CLDC (Connected Limited Device Configiration) olarak ayrilmaktadir.

CLDC (Connected Limited Device Configiration)
? java.io
? java.lang
? java.lang.ref
? java.util
? javax.microedition.io

CDC (Connected Device Configiration)
? java.io
? java.lang
? java.lang.ref
? java.lang.reflect
? java.math
? java.net
? java.security
? java.security.cert
? java.text
? java.util
? java.util.jar
? java.util.zip
? javax.microedition.io

Görüldügü gibi CDC sinirli kütüphaneye sahip bir konfigirasyondur günümüzde cep telefonlari CLDC konfigirasyonuna sahiptirler.
Midletler ise asagidaki kütüphane desteklerine göre ayrilirlar.

Midlet 1.0
? java.io
? java.lang
? java.util
? javax.microedition.io
? javax.microedition.lcdui
? javax.microedition.midlet
? javax.microedition.rms

Midlet 2.0
? java.io
? java.lang
? java.util
? javax.microedition.io
? javax.microedition.lcdui.game
? javax.microedition.media
? javax.microedition.media.control
? javax.microedition.midlet
? javax.microedition.pki
? javax.microedition.rms

Yine kütüphanelere baktigimizda midlet 2.0 ile gelen media , media.control, lcdui.game, pki kütüphaneleri dikkat çekiyor. Burada farklara söyle dikkat çekebiliriz. Örnek olarak Midlet 2.0 da 1.0 daki Canvas tan ayri olarak GameCanvas adinda bir Class gelmistir bu class yine Canvas class ini miras almistir. Biz bu class ile çok daha kolay oyun uygulamalari yazabilecegiz yada farkli bir örnek olarak media api ile cep telefonuna özel bir kütüphane olmadan kameraya erisebilecegiz ve bu sayede cep telefonun daha çok özelligini daha kolay kullanacagiz.

Biz örneklerimizi yeni nesil olmasi itibariyle midlet 2.0 üzerinden yapacagiz. Ancak öncelikle hangi gelistirme ortaminda çalisacagimizi yani uygulamamizi nerede gelistirecegimize bakalim. Gelistirme ortami için bir çok seçenek mevcut bunlar arasinda en çok tercih edilenler Jbuilder (JBuilderX), Jdeveloper (wriless extention), Sun One Studio Mobile Edition, Eclipse (EclipseMe) ve Netbeans (Netbeans Mobility Pack) tir. Biz bunlar arasinda Sun Microsystems tarafindan çikarilmis tamemen açik kaynakli, ücretsiz ve kullanisli olan NetBeans' i tercih ediyoruz.

Öncelikle IDE mizi (NetBeans) kurmakla baslayalim. Welcome to NetBeans adresine girip Downloads bölümünden NetBeans IDE ve mobil uygulama gelistirme eklentisi olan NetBeans Mobility Pack i indirelim yanliz son sürümleri olmasina dikkat edelim. Indirme islemi bittikten sonra kuruluma geçiyoruz ancak dikkat etmemiz gereken bir nokta var öncelikle Java ile uygulama gelistirmek için gerekli olan JDK 1.4.2 (Java Development Kit) veya üzeri bir sürümü kurmamiz gerekiyor. Eger JDK bilgisayarinizda yüklü ise buna gerek yok aksi halde zaten yine Java ile yazilmis olan NetBeans i çalistiramayiz ve uygulamalarimizi gelistiremeyiz. JDK yi indirmek ve kurmak için Oracle Technology Network for Java Developers adresinde downloads bölümüne girebilirsiniz.

Simdi JDK yi kurup path ayarlarinizi yaptiginizi varsayip NetBeans kurulumuna geçiyoruz. Ben bilgisayarima daha önceden netbeans-4_0-bin-windows.exe yi indirmistim simdi buna çift tikliyorum.
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Etiketler
ile, java, neler, yapilabilir

Seçenekler
Stil


Saat: 18:19

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile Oluşturuldu
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.

ForumSevgisi.Com Her Hakkı Saklıdır
Tema Tasarım:
Kronik Depresif


Sitemiz bir 'paylaşım' sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabiliyorlar. Bu sebepten ötürü, sitemizdeki mesaj ya da konulardan doğabilecek yasal sorumluluklar o yazıyı paylaşan kullanıcıya aittir ve iletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj ya da konu en fazla 48 saat içerisinde silinecektir.

ankara escort bayan, ankara escort, izmir escort ankara escort, ankara escort bayan, eryaman escort, pendik escort, antalya escort,