ForumSevgisi.Com

ForumSevgisi.Com (http://www.forumzirve.net/register.php/)
-   Yerli Diziler (http://www.forumzirve.net/register.php/165-yerli-diziler/)
-   -   Rtük'ten fox tv'nin dizisine haklı ceza (http://www.forumzirve.net/register.php/yerli-diziler/40005-rtuk-ten-fox-tv-nin-dizisine-hakli-ceza.html)

PrensesCe 20 Mart 2015 23:10

Rtük'ten fox tv'nin dizisine haklı ceza
 
RTÜK'TEN FOX TV'NİN DİZİSİNE HAKLI CEZA

20 Mart 2015Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), fox tv’de yayınlanan “Unutma Beni” adlı dizide oyuncak bir maymuna “Ali”ismi verildiği için kanala ceza kesti. Kararda “Ali” isminin verilmesinin, İslam toplumu için manevi değeri son derece yüksek bir İslam büyüğüne hakaret edildiği algısına yol açtığı vurgulandı ve oy birliğiyle müeyyide uygulanmasına karar verildi.
RTÜK’ün CHP kontenjanından üyesi olan Ali Öztunç olayı Twitter’dan duyurarak “Fox Tv’de yayınlanan bir dizide, oyuncak ayıya Ali isminin verilmesine bugün ceza uyguladık. TV’de kimsenin inancına hakaret edilemez.” diye yazdı.
RTÜK tarafından yapılan açıklamada Fox TV’de 26 Şubat’ta yayınlanan “Unutma Beni” adlı dizide “Ali” isminin maymun şeklindeki peluş oyuncakla özdeşleştirilmesinin, İslam toplumu için manevi değeri son derece yüksek bir İslam büyüğüne hakaret edildiği algısına yol açtığı göz önünde bulundurarak, yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olamayacağına ilişkin 6112 sayılı kanunun 8/1/f maddesinin ihlal edildiği sonucuna varıldığı ve bu nedenle ilgili kuruluşa oy birliğiyle müeyyide uygulanmasına karar verildiği belirtildi.


Saat: 06:39